Test oddychania

Prawidłowe oddychanie ma duży wpływ na jakoś naszego życia oraz zdrowia. Podczas treningu wiele osób zapomina o oddychaniu w prawidłowy sposób. Nieprawidłowy rytm lub wstrzymanie oddechu podczas ćwiczeń może prowadzić do wielu konsekwencji bądź powikłań w tym np. nadciśnienia. 

To szokujące! Większość z nas nie potrafi oddychać w sposób prawidłowy! Tę naturalną umiejętność, w jaką wyposaża nas natura, tracimy jeszcze przed ukończeniem 4 roku życia. W trakcie oddechu do naszego organizmu powinno dostać się około 3-4 litry powietrza.

Nieprawidłowe oddychanie może prowadzić do:

– maleje objętość płuc, bo do ich dolnych partii dociera za mało tlenu,

– zbyt mała ilość tlenu podnosi ciśnienie krwi,

– obniżenie poziomu naszej koncentracji,

– niedotlenienie prowadzi też do obniżenia sprawności intelektualnej, bólów głowy, rozdrażnienia,

– powoduje również problemy z zasypianiem.

Zrób teraz test oddychania

Jedną rękę połóż na klatce piersiowej, drugą na brzuchu, tuż poniżej mostka (tam, gdzie jest przepona) i oddychaj jak zwykle. Jeśli w trakcie testu porusza się tylko ręka położona na górze, to znak, że nie używasz przepony. Jeżeli podczas testu unosi się brzuch oznacza to, że oddychasz w sposób prawidłowy.

Poprawne oddychanie wykorzystuje płuca i przeponę. Tylko ich współpraca zapewni nam pożądane efekty. Podczas opuszczania ciężaru w dół (faza ekscentryczna) robimy wdech. Podczas wysiłku, kiedy wypychamy ciężar (faza koncentryczna) wydychamy powietrze. Pomiędzy fazą ekscentryczną a koncentryczną powinniśmy pamiętać o bezdechu i wstrzymaniu – kiedy to powinna nastąpić mniej więcej sekunda przerwy (ta zasada odnosi się do większości ćwiczeń).

Podsumowując

1. Będziesz oddychać poprawnie, jeśli nie zapomnisz o przeponie.

2. Oddychanie długie i miarowe sprawi, że później się zmęczysz.

3. W żadnym wypadku nie wstrzymuj oddechu w czasie ćwiczeń.

4. Dopasowuj oddech do wykonywanych aktywności, nawet kosztem poświęcenia większej ilości czasu.

5. Poprawne oddychanie na co dzień wpłynie pozytywnie na cały twój organizm i pomoże ci lepiej wypoczywać.