Badania

Wykonaj badania

Tak jak co roku dokonujemy przeglądu w swoim aucie tak dobrze by było sprawdzić czy w naszym organizmie nie zachodzą zmiany. Wykrycie ich w pierwszym stadium może oszczędzić nam wiele czasu w przyszłości. Nie zaniedbuj tego!. Nie czekajmy na pojawienia się pierwszych objawów wówczas może być już za późno!

Dlaczego jest to takie ważne?

Trzymanie się diety nie zawsze może skutkować utratą wagi (mogą pojawić się problemy z funkcjonowaniem tarczycy), jeśli nasz organizm nie działa prawidłowo. 

Morfologia jest to ogólne badanie krwi. Morfologia jest pomocna we wczesnym wykryciu choroby. Wyniki jej należy porównać z normami analitycznymi(jednak nie zawsze zachowane normy będą świadczyć o tym, że jesteśmy zdrowi). Interpretacja wyników wskaże nam między innymi: tryb życia, oraz ogólny stan zdrowia. Jej wyniki stanowią punkt odniesienia człowieka zdrowego od chorego.

Lipidogram jest to badanie określające poziom lipidów. To badanie wiele powie o twoim zdrowiu. Osoby szczupłe, które nie mają problemów z otyłością nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożenia jakim jest wysoki poziom cholesterolu. Każdy bez względu na wiek i obecny stan zdrowia powinien zrobić libidogram, dzięki któremu wykryje niewłaściwy poziom cholesterolu, jego frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów.

Próby wątrobowe pozwalają wykryć między innymi przewlekłe zapalenie wątroby wywołane przez wirusy B i C, zaburzenia gospodarki tłuszczowej, stłuszczenie wątroby spowodowane otyłością, a także uszkodzenie wątroby spowodowane lekami, bądź innymi środkami.

Kortyzol to hormon, który jest odpowiedzialny między innymi za stresowe sytuacje w naszym życiu. Jego podwyższony poziom jak i obniżony może być powodem licznych chorób. Ma on duży wpływ na metabolizm, reguluje poziom glukozy we krwi oraz ciśnienie tętnicze. Jego nadmiar powoduje między innymi: tycie, bezsenność, drażliwość oraz zmienność nastrojów.

Prolaktyna jest to hormon, który jest wydzielany w przysadce mózgowej. Podwyższony poziom może powodować liczne powody ze zdrowiem. Przede wszystkim tych związanych z piersiami, które stają się bolesne, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Może on prowadzić do nieregularnych miesiączek oraz niepłodności u kobiet.

Estriadiol jest podstawowym kobiecym hormonem płciowym. Ma głównie wpływ na kobiece narządy rozrodcze, ale wpływa również na pracę mózgu, wątroby, oraz stan tkanki kostnej. Hormon ten produkowany jest w procesie licznych przemian metabolicznych. Wpływa on na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej u kobiet.

Żelazo występuje w organizmie głównie w hemoglobinie. Jego spadek w organizmie może być spowodowany między innymi: anemią, chorobami tkanki łącznej, nowotworami, niewydolnością nerek i niedoborami witaminy C. Jego nadmiar może prowadzić do: wirusowego zapalenia wątroby, ostrych uszkodzeń wątroby oraz zapaleniem nerek.

TSH jest to badanie tarczycy pozwalające określić poziom tyreotropiny. Jest podstawowym badaniem, które potrafi stwierdzić prawidłowe działanie tarczycy. Dowiesz się również czy masz nadczynność czy nie niedoczynność tarczycy. Odpowiedzialna jest między innymi za wytwarzanie tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3).

FT3, FT4 zleca się to badanie by zdiagnozować choroby tarczycy. Działanie tego hormonu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, szczególnie ważne dla wzrostu oraz w okresie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego.

Poziom cukru we krwi to badanie warto wykonać, jeśli stale męczy Cię pragnienie, w szybkim czasie tracisz wagę, ogarnia Cię apatia oraz odczuwasz senność. Bez względu na powyższe objawy badania cukru we krwi powinniśmy robić regularnie. Cukrzyca może rozwijać się bezobjawowo.

Kreatynina badanie to pozwala sprawdzić funkcjonowanie nerek. Kreatynina jest produktem metabolizmu, występuje we krwi oraz w moczu z którym to jest wydalana. Podwyższony poziom może świadczyć o niewydolności nerek, zatruciach, przyjmowaniu niektórych leków. Obniżony poziom kreatyniny może być spowodowany przyjmowaniem niektórych leków sterydowych.

Witamina D liczne badania pokazują, że większość Polaków ma jej niedobór. Jest za to odpowiedzialne nasza szerokość geograficzna. 90% witaminy D pochodzi z jej syntezy w skórze pod wpływem słońca. Odpowiedzialna jest między innymi za: regulację gospodarki wapniowej, utrzymaniu prawidłowej masy ciała, wpływa na odporność organizmu, system nerwowy, łagodzi stany zapalne skóry, wpływa na wydzielanie insuliny, kontroluje ponad 200 genów człowieka.